Jakie wybrać kalki termotransferowe?

Wśród różnych modeli drukarek przemysłowych możemy znaleźć dwa rodzaje urządzeń – termiczne oraz termotransferowe. Te ostatnie wymagają użycia kalek termotransferowych, inaczej taśm barwiących, które mają za zadanie pod wpływem temperatury przenieść barwnik na element który akurat chcemy zadrukować. Dzięki tej technologii wydruk jest trwalszy niż w przypadku zastosowania drukarki termicznej, zatem bardzo dobrze nada się do wszelkiego rodzaju etykiet czy kodów kreskowych. Jednak kalki termotransferowe możemy dobierać pod względem różnych kryteriów. Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniej kalki, dlatego że od niego zależy poprawność i jakość wydruku jaką otrzymamy.

Rodzaje kalek

Podstawowym podziałem taśm barwiących jest rozróżnienie ze względu na materiał wykonania. Kalki dzielimy na kalki woskowe, kalki żywiczne i kalki mieszane woskowo-żywiczne. Różnią się one właściwościami oraz rodzajami etykiet jakie możemy uzyskać. Kalki woskowe służą tylko do zadruku etykiet papierowych, które są matowe. Zadrukowanie etykiety foliowej bądź błyszczącej spowoduje brak trwałości wydruku. Jest to najtańsza dostępna taśma barwiąca. Kalki żywiczne są poświęcone do zadrukowywania wszystkich etykiet foliowych i papierowych z połyskiem. Można oczywiście używać jej też do drukowania etykiet papierowych, jednak ze względu na cenę nie jest to opłacalne. Jest to najdroższa z taśm barwiących. Wreszcie kalki woskowo-żywiczne służą głównie do zadruku etykiet papierowych półbłyszczących. Są one bardziej ekonomicznej niż taśmy żywiczne. Istnieją także taśmy tekstylne, służące do zadrukowywania wszywek tekstylnych takich jak na przykład metki do ubrań. Innym kryterium rozróżnienia taśm barwiących jest ich szerokość i długość. Oczywiście w przypadku szerokości wszystko zależy od tego jak dużą etykietę pragniemy wydrukować.

Rodzaje drukarek

Kalka powinna być odrobinę szersza od etykiety, ponieważ wówczas unikniemy zwijania się i fałdowania. Jeśli chodzi o długość kalki to zależy ona od urządzenia jakiego stosujemy, w zależności od wielkości drukarki może się w niej zmieścić odpowiednio dłuższa lub krótsza rolka taśmy. To od rodzaju drukarki najbardziej zależy rodzaj kalki jakiej użyjemy, dlatego przy planowaniu drukowania etykiet produktowych musimy pamiętać o odpowiednim doborze urządzenia.