Ortopedia i fizjoterapia

W ramach dbania o zdrowie kolan wraz z wiekiem, szczególnie w przypadku osób wykonujących regularną aktywność fizyczną, należy dbać o poprawność wykonywanych ćwiczeń. Warto również zadbać o stan mięśni sąsiadujących ze stawami kolanowymi – aby upewnić się, że mięśnie są zawsze rozluźnione, należy korzystać z ćwiczeń rozciągających, a także rolek do masażu. Jeżeli osoba nie jest w stanie samodzielnie zadbać o rozluźnienie mięśni nóg podczas ich regularnego wzmacniania, należałoby skorzystać z pomocy fizjoterapeuty.

Jak zadbać o swoje mięśnie?

Profesjonalna fizjoterapia może stanowić ogromne wsparcie dla sportowców zawodowych i amatorskich. Fizjoterapia skupiona na stanie stawów kolanowych będzie się standardowo opierać na rozmasowaniu i rozluźnieniu mięśni nie tylko ud i łydek, ale także stóp oraz pośladków. Profesjonalna fizjoterapia pozwala także uzyskać wiedzę na temat poprawności wykonywanych ćwiczeń – jest to w szczególności istotne w przypadku osób realizujących regularne ćwiczenia siłowe przy użyciu dużych ciężarów. Jeżeli takie ćwiczenia wykonuje się niepoprawnie, znacząco wzrasta ryzyko pojawienia się dolegliwości bólowych w obrębie stawów, a nawet poważnej kontuzji.

Kolejną kluczową kwestią w przypadku dbania o zdrowie stawów kolanowych jest rozważne planowanie swojej diety. W tym celu można o wsparcie poprosić dietetyka, który dostosuje dla sportowca dietę bogatą w wapń, fosfor oraz białko, jak: nabiał, chude mięso, ryby, owoce morza, pestki dyni, olej lniany, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, siemię lniane, orzechy.

Jak wyleczyć kontuzję?

Gdy osoba uprawiająca sport nie decyduje się na dostosowanie diety do szczególnego trybu życia ani na przeprowadzenie fizjoterapii, pojawia się ryzyko wystąpienia nie tylko istotnej kontuzji, ale zwyczajnych objawów bólowych, które mogą utrudniać lub uniemożliwiać wykonywanie ćwiczeń, powodować dyskomfort, a nawet wpływać znacząco na codziennie funkcjonowanie oraz poruszanie się. Jeśli objawy bólowe pojawiają się i nasilają pomimo ograniczenia obciążenia stawów, jedynym rozwiązaniem będzie ortopedia. W takiej sytuacji należy udać się do ortopedy w celu wykluczenia istotnej kontuzji. Aby sprawdzić stan stawów kolanowych ortopeda może przeprowadzić USG kolan. Na zmniejszenie dolegliwości bólowych może także wypisać receptę na leki lub suplementy z kolagenem.