Jaka wdmuchiwarka do kabli najlepsza?

Światłowody są coraz to ważniejsze jako element infrastruktury sieciowej. Jedną z metod wprowadzania kabla w rurę osłonową jest wdmuchiwanie wykonywane w strumieniu sprężonego powietrza, wody oraz przy zastosowaniu dodatkowego mechanicznego podajnika. W Polsce wdmuchuje się kable o długości do ok. 2500 metrów za pomocą różnych technik. Producent wdmuchiwarek do światłowodów musi zadbać o to, żeby jego urządzenia eliminowały problemy, zachowując jednocześnie prostą obsługę.

Do czego służy wdmuchiwarka?

Nowoczesne konstrukcje charakteryzują się dużą czułością i precyzją. Maszyna musi mieć wysoką jakość wykonania pozwalającą na kontrolę nad kablem, jak także regulowaną siłę podawania kabla, często z dokładnością do 100 gramów. Urządzenia takie mają zabezpieczenia przez uszkodzeniem kabla, na przykład podczas przekroczenia ograniczenia siły działającej na sterownik. W innym wypadku mogłoby dojść do uszkodzenia kabla bądź awarii wdmuchiwarki.

Najlepszym rozwiązaniem do wdmuchiwania, a także wciągania światłowodów, są pończochy światłowodowe. Produkcja wdmuchiwarek bierze pod uwagę fakt korzystania z właściwych materiałów, między innymi wysokiej jakości linek posiadających specjalny splot zwiększający wytrzymałość pończoch.

Pończochy do światłowodów mogą występować w różnych odmianach, między innymi jednouche oraz dwuuche, potrójne, wiązane, kevlarowe, nylonowe, galwanizowane oraz ze stali nierdzewnej. Są przeznaczone do przelotowego bądź miejscowego wdmuchowania światłowodów. Ich budowa pozwala na samozaciskowe wciąganie, a wysoka jakość zapobiega zerwaniu i umożliwia na profesjonalne wykonanie pracy.

Dodatkowy osprzęt

W związku z szerokim zastosowaniem producent wdmuchiwarek do światłowodów zaleca dokupienie dodatkowego osprzętu. Warto wymienić tutaj włókno szklane do wciągania kabli, krętlik (zapobiega skręcaniu kabli), żel poślizgowy, jak również spawarki do światłowodów. Dodajmy, że wysokiej jakości pończochy są wykonywane ręcznie z lin ze stali galwanizowanej. Mają dużą wytrzymałość i są dostępne w różnych formach, przy zachowaniu średnicy kabli od 6 do 33 mm i dopuszczalnym naciągu od 12 do 33 kN.

Wdmuchiwarki dzielone są na grupy oraz ze względu na przeznaczenie można wymienić maszyny do kabli o średnicy zewnętrznej powyżej 10 mm oraz do mikrokabli (średnica poniżej 10 mm). Poza tym mogą mieć różne podajniki: gąsienicowy, rolkowy, paskowy, jak również pozwalające na wdmuchiwanie bez podajników. Możemy mieć do czynienia również z różnymi napędami – pneumatycznym, hydraulicznym bądź elektrycznym.