Holowanie uszkodzonego samochodu

Awaria samochodu, stłuczka czy wypadek może przytrafić się każdemu. Zazwyczaj w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli sytuacja miała miejsce na drodze należy niezwłocznie usunąć pojazd, żeby nie utrudniać ruchu. Zdarzają się sytuacje, kiedy usterka jest na tyle poważna, że nie można jej naprawić na miejscu, a wtedy mamy kilka wyjść. Pierwszym z nich jest holowanie samochodu za pomocą liny. Z tej opcji skorzystać możemy tylko w sytuacji kiedy samochód spełnia określone przepisami warunki. Samochód musi posiadać sprawny układ hamulcowy, kierowniczy i pełne oświetlenie.

Ważne jest także, żeby samochód umożliwiał swobodne wejście

Znaczne uszkodzenie czy wgniecenie drzwi pojazdu nie pozwala na odholowanie go za pomocą liny. To jednak nie wszystko, aktualne przepisy jasno określają jakich pojazdów nie można holować. Samochody z automatyczną skrzynią biegów, elektryczne, hybrydowe bądź w sytuacji kiedy awaria miała miejsce na autostradzie nie mogą zostać sprowadzone za pomocą linki. Kolejnym prostszym, a zarazem bardziej kosztownym wyjściem jest laweta. Tutaj z pomocą przychodzi pomoc drogowa. Na rynku jest ich mnóstwo, a usługa rozliczana jest zazwyczaj jako stawka za kilometr. Pamiętać należy jednak, że cena ta zależy od wielu czynników, a na jej zwiększenie może wpłynąć miejsce, czas bądź dodatkowe okoliczności takie jak wyciąganie pojazdu z rowu. Przed wezwaniem pomocy drogowej warto jednak skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, w której kupiłeś OC lub OC i AC. Możliwe, ze wraz z polisą otrzymałeś dodatkowe ubezpieczenie assistance. Pakiet takiego ubezpieczenia pokrywa koszty związane z przetransportowaniem samochodu i koszty auta zastępczego otrzymanego na czas naprawy uszkodzonego auta.

Jakie jeszcze usługi może zapewnić ubezpieczenie assistance?

Usprawnienie auta na miejscu, dowóz paliwa, transport podróżujących do miejsca docelowego, odbiór pojazdu po naprawie czy zastępczego kierowcę. Należałoby pamiętać jednakże, że wielu usterkom można zapobiec. Weryfikacja stanu technicznego pojazdu przed dłuższą podróżą to konieczność. Zweryfikowanie stanu podstawowych elementów zwiększa pewność, że podróż odbędzie się bez przykrych niespodzianek, a my dotrzemy na miejsce o czasie.