Meble do kuchni – ogólna charakterystyka

Każda osoba, która kupiła nowe, wymarzone mieszkanie, zastanawia się, jak najlepiej wyposażyć swoją kuchnię oraz urządzić salon i łazienkę. Oczywiście może wybrać zwykłe lampy podłogowe, popularne blaty kuchenne z laminatu bądź meble z drewna litowego. Jednakże warto czasem zaszaleć i tak zaaranżować wnętrze, żeby sąsiedzi byli zazdrośni. W tym celu należy zaopatrzyć się w bardziej oryginalne meble do kuchni i inne elementy, jak np. trójnożne lampy podłogowe.

Jakie drewno wybrać?

Chodzi o to, aby własne mieszkanie przeobrazić w miejsce choć trochę egzotyczne. Niekoniecznie muszą to być egzotyczne meble wyrzeźbione w właściwy, ciekawy sposób (dziwne wzornictwo, tajemnicze twarze itp.). Wystarczy, jeśli będą one stworzone ze specjalnego rodzaju drewna, mającego świetne parametry (np. dużą twardość) i przykuwającą wzrok kolorystykę. Takie egzotyczne meble do kuchni i salonu można odnaleźć w wielu sklepach w Polsce. Część z nich wykonano z surowca o nazwie havea. To gatunek drewna azjatyckiego oraz afrykańskiego. Twardego, ale jednocześnie bardzo łatwego w samej obróbce. Bardziej znane są te bambusowe, choć projektanci wnętrz polecają raczej meble z drewna indonezyjskiego (tzw. merbau). Dlaczego? Okazuje się, że jest ono odporne między innymi na grzyby. Jednakże najlepiej zdecydować się na meble z drewna tekowego, które pochodzi z Indii i Tajlandii. Niegdyś stosowano taki surowiec do budowy statków ze względu na jego niską nasiąkliwość i wysoką trwałość. Dziś, dzięki swojej strukturze, może służyć do innych zastosowań. Właśnie z tego materiału tworzone są lampy podłogowe czy egzotyczne meble do jednorodzinnego domu. Nie ma obaw, że dojdzie do ich pęknięć albo kurczenia się.

Jak zabezpieczyć drewno?

Dlatego nie będzie trzeba ich szybko naprawiać i umiejętnie konserwować. To bez wątpienia świetna informacja. Co więcej, jeżeli zdecydujemy się na droższe meble z tego typu egzotycznego drewna (do kuchni i innego pomieszczenia), to nie zagrożą im żadne glony, pleśń, a także termity, korniki oraz inne szkodniki. Ciekawą właściwością jest jeszcze odporność na działanie kwasów. Najważniejsze, że wszystkie egzotyczne meble łączy naturalna ochrona przed wszelkimi czynnikami biologicznymi bądź atmosferycznymi oraz fakt, że dzięki nim każde wnętrze będzie bardzo przyjemnym, oryginalnym miejscem.