Kalki woskowe

Drukarka termotransferowa roztapia taśmę barwiącą pod wpływem wysokiej temperatury i nanosi barwnik na etykietę. Ta metoda jest odporniejsza na czynniki zewnętrzne od zwykłego zadruku termicznego. Do tego – zakup odpowiedniej do swojego zadania kalki (taśmy) termotransferowej pomoże zaoszczędzić koszty bądź doda wytrzymałości wykonywanym nadrukom. Kalki termotransferowe różnią się między sobą materiałem używanym do zadruku. Dwa popularne rodzaje to kalki termotransferowe woskowe oraz kalki termotransferowe żywiczne.

Kalka termotransferowa powinna odpowiadać postawionemu przed nią zadaniu. Warto zapytać: Jaką rolę będzie pełnić etykieta? Jak długo będzie narażona na niekorzystne warunki zewnętrzne? Jeśli wykorzystany zostanie papier matowy, kalka woskowa to proste oraz tanie rozwiązanie. W przypadku trudniejszych wyzwań, należałoby zastanowić się nad kalką żywiczną.

Taśma termotransferowa woskowa

Kalki woskowe to opcja bardzo przystępna cenowo. Jest wykorzystywana do zadruku na powierzchniach papierowych niepokrytych folią, czy powierzchniach matowych. Tutaj warto zastanowić się nad przeznaczeniem etykiet – czy będą musiały wytrzymać niekorzystne warunki zewnętrzne bądź będą narażone na urazy mechaniczne. Matowa powierzchnia będzie mało odporna na działanie chociażby wilgoci, a nadruk z kalki woskowej może być mniej trwały.

Co jeśli nadruk kalką woskową pokryje powierzchnię niematową?

W przypadku naniesienia barwnika z kalki termotransferowej woskowej na powierzchnię, która nie jest pokryta folią, nadruk może się rozmazywać. Na szczęście są inne taśmy, które są w stanie pokryć zabezpieczone powierzchnie, w tym pokryte folią etykiety.

Taśma termotransferowa żywiczna

Kalki żywiczne górują nad woskowymi pod względem wytrzymałości i uniwersalności. Cena odpowiada wyższej jakości – jest to droższe, lecz odporniejsze rozwiązanie. Kalki żywiczne są w stanie pokryć powierzchnie błyszczące, półbłyszczące oraz matowe. Nadruk na papierze pokrytym folią nie będzie się rozmazywał pod wpływem czynników atmosferycznych lub w wyniku pocierania.

Co jeżeli nadruk kalką żywiczną pokryje powierzchnię matową?

Nie będzie problemów z nadrukiem przy użyciu kalki żywicznej, gdy powierzchnią będzie papier matowy. Pod uwagę należy tutaj wziąć cenę takiego podejścia. Koszt zakupu kalki żywicznej może znacznie przewyższyć cenę kalki woskowej, która w przypadku etykiet matowych także spełniłaby zadanie.