Etykiety termotransferowe z Polski

Sztuka poligraficzna wcale nie odeszła do lamusa i choć coraz to częściej stawia się na rejestrowanie myśli na nośnikach cyfrowych to nadal można liczyć na stare, sprawdzone czcionki drukarskie. Jednak i w tej dziedzinie zachodzą poważne zmiany, które mają na celu udoskonalenie procesów drukowania i wpłynąć na zwiększenie jakości wydruku. Ze względu na jakość druku, szybkość i postęp technologiczny druk staje się coraz to bardziej popularny oraz jest używany głównie w branży lotniczej, bankowej, rozrywkowej, detalicznej, spożywczej oraz medycznej.

Druk termiczny

Jedną z najnowszych technik oferowanych przez zakłady poligraficzne jest druk termiczny. Poniżej przedstawimy zasady powstawania takiego wydruku i odpowiemy na pytanie do czego jest on głównie używany. Zacznijmy od podstaw. Druk termiczny to technika, w której obraz drukowany jest na papierze termicznym za pomocą ciepła. Ciepło takie jest zapewniane przez kontrolowaną głowicę drukującą. Specjalny papier termiczny ma z kolei powłokę wrażliwą na ciepło, która umożliwia wytwarzanie znakowania przez ciepło. Trzeba tutaj zauważyć, że druk termiczny nie wykorzystuje tuszu ani tonera w przeciwieństwie do wielu innych form drukowania, ale w dużej mierze zależy od papieru termicznego do produkcji obrazów.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje metod druku termicznego: bezpośredni druk termiczny oraz druk termotransferowy. W przypadku pierwszego z nich ciepło z głowicy jest spowodowane bezpośrednio do papieru termicznego. Należałoby zauważyć, że nowoczesny papier termiczny jest w dużej mierze bardziej odporny na wpływy środowiskowe niż dotychczas, dzięki czemu kolor pozostaje świeży nawet przez kilka lat. Z kolei druk termotransferowy stosuje specjalną folię termotransferową, żeby uzyskać nadruk na papierze. Gładka powierzchnia takiej folii zapewnia drobny oraz ostry nadruk z lekkim blaskiem.

Taśma termotransferowa

Technika druku termicznego jest również bardzo popularna i często wykorzystywana w tworzeniu etykiet ze względu na optymalną szybkość drukowania. Taśma termotransferowa stosowana jest z powodzeniem jako podstawa do drukowania wszelkiego rodzaju etykiet oraz paragonów. Uzyskiwane etykiety termotransferowe przeznaczone są do znakowania rozmaitych opakowań jednostkowych lub zbiorczych.